WSUS da Yerel Sunucuya Bağlanamamak

Bu yazımızda WSUS sunucumuzun yerel (localhost) sunucuya bağlanamamasının çözümlerinden birini anlatmaya çalışacağım. Var olan yapıda ki WSUS sunucumu çeşitli sorunlardan dolayı silip, sıfırdan kurmam gerekmişti. Kurduktan sonra GPO ile clientları dahil ettikten sonra WSUS sunucumuz doğal olarak kaynakları daha çok kullanmaya başladı. Bir süre sonra 10 GB Ram tüketen WSUS, yerel sunucu ile bağlantı kuramaz hale geldi.

Event kısmına baktığım zaman Application kısmında 503 Server unavailable hatası almakta olduğumu gördüm. Ufak bir araştırmanın ardından IIS üzerinden Application Pools kısmında bir kaç değişiklik ile bu sorunu çözdüm.

İlk olarak IIS Manager -ı açıyoruz ve ilgili sunucuyu genişleterek Application Pools’un üzerine tıkladım. Karşıma gelen pool’larda Wsus Pool’un Stopped duruma geçtiğini fark ettim. Sağ tarafta bulunan Advanced Settings’e tıklıyoruz.

İlk olarak aşağıda da görebileceğiniz gibi Queu Lenght değerini 1000‘den 25000 ‘e çıkartıyoruz..

Ardından Maximum Worker Processes ‘in 1 olan değerini 0 yapıyoruz. Ama bir dikkat, sunucunuzun NUMA değerini bilmiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Ardından Rapid-Fail Protection kısmında “Service Unavailable” Response değerini HttpLevel‘den TCPLevel‘e çekiyor,
Failure Interval(minutes) parametresinin değerini 5 ‘ten 30 dakikaya yükseltiyor,
Son olarakta Maximum Failures değerini de 5‘ten 60 ‘a çıkartıyoruz.

Bütün değişimleri gerçekleştirdikten sonra ‘OK’ diyerek advanced settings sayfasını kapatıyoruz. Application Pools kısmında eğer sizde de Stopped durumda ise start ediyoruz  ve Command Prompt’u admin yetkileri ile açarak IISRESET diyerek IIS servislerini yeniden başlatıyoruz.

Bir Cevap Yazın