Sıkça Kullanabileceğiniz CMD Komutları

Her ne kadar hemen hemen bütün işlerimizi GUI ekranında yapabilsekte, işletim sistemlerinin ince ayrıntılarda ki nimetlerinden faydalanmak için GUI yeterli olamayabiliyor. Windows’un 3.x serisinden beri windows kullanıcıları bu komutlara daha yatkınlar. Ama bizler, yeni nesiller Windows ile neredeyse direk GUI ekranı ile tanışmamızdan ötürü bu ince ayrıntılarda ki nimetleri daha sonradan öğrendik veya öğreniyoruz.

Bu yazımızda sizlere command prompt’ta işinize çokça yarayabileceğini düşündüğüm bir kaç tane komutu ve ne işe yaradıklarını yazacağım.

 • CMD’de Hangi Uzantının Hangi Program Tarafından Açıldığını Öğrenmek

  Bilgisayarlarda kullanılan dosyaların uzantıları vardır. İşletim sistemimiz bu uzantının eş değerine bakarak, hangi uzantının hangi program tarafından açılacağını anlar. Eğer bilgisayarınızda ki hangi uzantının hangi program tarafından çalıştırıldığını öğrenmek istiyorsanız commant prompt’tan assoc komutu ile öğrenebilirsiniz.

  CMD'de assoc komutu ile hangi uzantınn hangi peogram ile açıldığını görebilirsiniz.
  CMD’de assoc komutu ile hangi uzantınn hangi peogram ile açıldığını görebilirsiniz.

  Bu ekrandan aynı zamanda uzantılarla ilişkili programları da değiştirebilirsiniz. Örneğin “.doc=” parametresinin karşısına hangi programla açılmasını istiyorsanız onu yazarak değiştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • CMD’de Güvenli Dosya Silmek

  Bir veriyi sildiğinizde işletim sistemi o verinin harddiskte ki bulunduğu alanı 1 konumundan 0 konumuna getirerek silindi, yani boş yer olarak gösteriyor. Data kurtarma programlarının da yaptığı aslında bu 1’den 0’a çevrilen sektörün değerini geri 1 yaparak ulaşılmasını sağlamaktır. Yalnız ilgili sektörün üzerine en az bir kez defa bir veri yazılırsa işte veri kurtarma işlemi zorlaşmaya başlıyor. Eğer herhangi bir programa gerek duymadan güvenli bir şekilde verilerinizi silmek istiyorsanız CMD’de de cipher komutunu cipher\w:c şeklinde C sürücüsünde daha önce de var olan ama sonradan sildiğiniz dosyaların üzerine rastgele veriler yazdırarak güvenli bir şekilde silebilirsiniz. Bu işlem sırasında var olan verilerinize herhangi bir etki etmez.

 • Sürücüleri Listelemek

  İşletim sisteminiz ile donanımların konuşmasını sağlayan driverlerın listesini ve ve driverların kurulu olan dizinlerin listesini yine command prompt’tan öğrenebilirsiniz. Bunun için driverquery komutunu kullanmanız yeterli. Eğer kurulu olan dizinleri de istiyorsanız -v parametresini de komuta eklemeniz gerekecektir.
  cmd_driver

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Ip Ayarları

  Command promptu kullanan herkes herhalde ipconfig komutunu bilir. Biz yine de bilmeyenler için yazalım. Bu komut sayesinde işletim sisteminizin ip yapılandırmasına ulaşabilirsiniz. Makinenize farklı bir ip aldırmak istiyorsanız “ipconfig/release” ve “ipconfig/renew” komutları ile yeni ip adresi almaya zorlayabilirsiniz makinenizi. DNS ile bir değişiklik gerçekleştirecekseniz “ipconfig/flushdns” komutunu kullanabilirsiniz

 • PING ve PATHPING Komutu
  Bu komutu da bir çoğumuz biliyoruzdur. ping komutu ile istediğiniz bir IP’ye veya domaine bir veri paketi göndererek o cihazın up olup olmadığını anlayabilirsiniz. ping komutunun -n ve -a olarak iki tane çok bilinen parametresi vardır. -n parametresi hemen ardından yazacağımız numerik değer olarak o boyutta bir veri paketi gönderir. -a parametresi ile ping attığımız ip adresinin DNS’de ki domain adını çözümleyerek bize iletir.
  Örnek kullanım;

   ping -n 20 -a 192.168.1.1

Pathping komutu ise ping komutunun daha da gelişmiş versiyonu diyebiliriz. yazım şeklide tıpkı ping komutu ile aynıdır. Sadece daha da kapsamlıdır.

 • NETSTAT Komutu
  Network static olan netstat komutu, Windows, Unix veya Linux tabanlı işletim sistemlerinde ağ trafiğinizde ki gelen ve giden istatistiklerini görüntelemenizi sağlar. Örneğin “netstat -an” komutu ile açık portların türlerini, IP adreslerini ve yayın mı yapıyor yoksaa var olan bir yayını mı dinlediğini çok rahatça görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın