Exchange 2010 Pasif Olan Grubu Geri Getirme ve Distribution Grup da Dışarıdan Mail Almak

Merhaba, bu yazımızda Exchange 2010 sunucumuzda disable’a getirilen bir mail grubunu geri getirme ve ilgili grubun dışarıdan mail almasını sağlayacağız.

Öncelikle daha önceden disable edilen grubumuzu aktif hale getirelim. Bunun için management shell’i kullanacağız. Mail gruplarının bir mail kutusu olmadığı için disable ettiğiniz zaman “Disconnected Mailbox” kısmında göremezsiniz.

Yani bunun için illa ki shell’e bulaşmanız gerekmektedir.

Enable-DistributionGroup -Identity "Destek"

Biz yukarıda ki komutla Destek mail grubunu tekrardan aktif hale getirdik. Bu işlemden sonra mail grubu tekrardan Recipent Configuration > Distribution Gtoup ‘a gelecektir.

Mail grubumuzu geri getirdiğimize göre şimdi o mail grubumuzun dışarıdan mail alması için ufak bir ayar gerçekleştireceğiz.

Bu ayarı isterseniz GUI aracılığı ile isterseniz yine shell’den gerçekleştirebilirsiniz. Benim tavsiyem shell’den gerçekleştirmenizdir zira bazen GUI aracılığı ile gerçekleştirdiğimiz işlemler shell tarafına yansıyamıyor ve bu da işlemin tamamlanmasını engelliyor.

Shell İle Dışarıdan Mail Alma Ayarları

İlk olarak ilgili mail grubunun özelliklerini listeleyelim;

get-distributiongroup destek | list

Bu komut ile aşağıda ki gibi bir çıktı karşınıza çıkacaktır;

Sizde “RequireSenderAuthenticationEnable” parametresinin değeri “Enable” olacaktır. Şimdi bu değeri shell komutları ile değiştirip, bende olduğu gibi değeri false olarak ayarlayacağız.

get-distributiongroup | Set-DistributionGroup -RequireSenderAuthenticationEnabled $False

GUI İle Dışarıdan Mail Alma Ayarları

Shell komutları dışında eğer yapmak isterseniz “Recipient Configuretion” kısmına gelip, mail gruplarımızı listeliyoruz. Ardından ayarlamayı yapacağımız grubun üzerine sağ tuş ile tıklayıp “Properties” aracılığı ile ilgili mail grubunun ayarlarını açıyoruz. Ardından “Mail Flow Settings” kısmına gelip, “Message Delivery Restrictions” ‘a gelip “Accept message from” kısmında “All senders” ‘ı, “Reject message from” kısmında “No senders” ‘ı işaretleyip, “Require that all senders are authenticated” kısmında ki tik işaretini de kaldırıyıoruz.

Bir Cevap Yazın