.htaccess Dosyası ile Gzip Sıkıştırması Yapmak

Google yavaş sayfaları sevmez. Gerçi bir çok insan yavaş açılan sayfaları sevmez. Yapılan bir araştırmaya göre bir sitenin açılma süresi 4 saniyeyi aşarsa ziyaretçi sıkılıyor ve çoğu sayfayı hemen kapatıyor. Bu yüzden sitelerin hızlı yüklenmesi oldukça önemli. Site hızlandırmasının en büyük ve en çok tercih edilen yollardan biri de Gzip yöntemi. Oldukça basit olan bu yöntem ile sayfa kodlarınızı sıkıştırabilirsiniz.

Bir internet sayfası açmaya çalıştığınızda tarayıcınız istemci (Client) olarak sunucudan (source) kodları alır ve bu kodları çözümleyerek bizim gördüğümüz web sayfalarını getirir. Açmak istediğiniz web sayfası 100 kb. ise gzip teknolojisi ile mesela 10 kb.’a düşürülür. Dolayısı ile kod parçalarının inme hızı artacağından sitenin açılma hızı da artar. Eğer Linux/Unix tabanlı bir sunucunuz var ise .htaccess dosyasına ekleyeceğiniz bir kaç satır kod ile bu sıkıştırmayı etkinleştire bilirsiniz.

İşte kod:

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/xml text/css text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml application/xhtml+xml application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rdf+xml application/rss+xml application/atom+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript application/javascript application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/truetype font/opentype
</IfModule>

2 thoughts on “.htaccess Dosyası ile Gzip Sıkıştırması Yapmak

    1. İyi günler;
      Gzip sıkıştırmasında sunucu yapısı, sunucu rolleri ve kullanmakta olduğunuz scriptlere göre performans değişimi gösterebilir. Yorum yaparken vermiş olduğunuz internet sitenize ufak bir bakmamdan sonra sistem olarak MyBB kullandığınızı anladım. MyBB ile gelen tümleşik bir Gzip sıkıştırması mevcut. Yani harici bir düzenleme ile bu özellikliği aktif etmenize gerek yok, burada ki bilgiler ile MyBB sistemi üzerinden aktifleştirebilirsiniz.
      Ayrıyaten Gzip sıkıştırmanızı gidnetwork.com adresinden test edebilirsiniz. Sitenizin adresini yazdığımda Gzip sıkıştırmanızın aktif olduğu, %87.6 sıkıştırıldığını söylemektedir.

Bir Cevap Yazın