C’de if, if-else Operatörü

Uzun zamandır C ile ilgili notlar paylaşamıyordum, geri başlayayım dedim. Bugün kü dersimiz de C dilinde if mantıksal dilini anlatmaya çalışacağım.

If komutu belirli şartların yerine getirilmesi halinde işlenecek komutları belirler. Kısacası şu kodun işlemesi için şu ve şu kodların tutarlılığı sağlanması demek oluyor.

IF Komutu

if (komut) {
komut-lar-
}

Örneğin klavyeden girilen bir sayı 500’den büyük ise ekrana yazdıran program yazalım.

#include <stdio.h>
int main ( void )
{
int sayi;
printf ("Lutfen bir sayi giriniz > ");
scanf("%d",&sayi);
if(sayi>500)
printf("Girdiginiz sayi 500'den buyuk\n");
return 0;
}

Burada girdiğimiz sayı eğer 500’den büyük ise “Girdiginiz sayi 500’den buyuk” diye bir metin gelecek. Peki ya 500’den küçük bir sayı girersek? İşte bu nokta da if-else mantığı devreye giriyor. Aslında arayı soğutmadan onu da anlatmakta fayda var.

If-Else Komutu

Az önce ki if mantığını kavradıysak eğer bu if-else mantığını da kavrayabilmemiz çok kolay olacaktır. Az önce ki örnekte 500’den büyük rakamlar için sonuç alabilirken 500’den küçük rakamlar için program sonuç vermiyordu.İşte bu nokta da if-else mantığı ön plana çıkıyor. Burada ki else; if’in şartları sağlanamadığı zamanlarda ekrana yansıtılacak sonucu belirliyor. Şimdi if komutunda kullandığımız programı if-else mantığına uygulayalım.

#include <stdio.h>
int main ( void )
{
int sayi;
printf ("Lutfen bir sayi giriniz > ");
scanf("%d",&sayi);
if(sayi>500)
printf("Girdiginiz sayi 500'den buyuk\n");
else
printf ("Girdiginiz Sayi 500'den kucuk\n");
return 0;
}

Burada girilen sayının 500’den küçük olması durumunda ekrana “Girdiginiz sayi 500’den kucuk” şeklinde bir uyarı ekrana gelecek.

 

Bir Cevap Yazın