C’de Değişken Tanımlanması ve Deklarasyonu

Uzun zamandır C hakkında bilgi veremiyordum, uzun zamandır da adam gibi yazma isteği gelmiyordu içimden. Apple haberlerini falan tabii ki aynı sıklıkla takip ediyorum ama nedense blog’a yazı yazmak gelmiyordu içimden. Şimdi de can sıkıntısından otururken “Lan ben bi ara C çalışıyordum, ne oldu ona” dedim ve, yine yeni yeniden (veni vidi vici) başlayayım dedim. Zaten değişkenleri anlatmıştım, ama bu sefer birazcık daha detaya ineyim dedim.

Değişken Tanımlaması

Öncelikle değişken tanımlama formatını hatırlayalım.

Anahtar_Kelimeler Değişken_Tipi Değişken_Adı = Değişken_Değeri ;

Bu formata göre gidecek olursak, 4 tane eleman bulunmakta elimizde. Bunları sırası ile açıklayalım;

  1. Anahtar_Kelimeler: İsteğe bağlı kısımdır, static ve const gibi çeşitli anahtar kelimeleri içerir. İlerleyen derslerde ne anlama geldiklerini yazacağım.
  2. Değişken_Tipi: İşte bu kısım zorunlu kısım. C programlama dilinin type-safe, yani güvenli bir dil olduğundan değişken tipinin belirtilmesi mecburidir.  Değişken tiplerini burada anlatmıştım. Burada hatırlayacağımız gibi en çok kullanılan tiplerden olan int ve float veri tiplerinin dışında geliştiricinin struct anahtar kelimesini kullanarak kendi oluşturacağı özel veri tipleri de kullanılabilir.
  3. Değişken_Adı: Kullanıcının sonrasında çağıracağı değişkeni betimlemesi için verilen isimdir. Doldurulması zorunludur.
  4. Değişken_Değeri: Değişkene atanan değerdir. Değişken tipine bağlı olarak verilir ve doldurulması zorunludur. Mesela karakter tanımlaması yapılan değişken tipine rakamsal bir değer verilemez.

Değişken Deklarasyonu (Declaration)

Programlamada delara etmek, yani dekarasyon demek değişken tanımlamaktır. Deklara etmek için o değişkenin tipi ve adı belirlenmelidir. Değişken tanımlama değerleri noktalı virgül ( ; ) ile bitirilir.

int sayi;
float ondalik;
char isim[30];
double k;
double m;

Eğer birden fazla değişkenimiz varsa bunu değişkenler arasına virgül ( , ) koyarak belirtebiliriz. Mesela az önce ki örnekte k ve m değişkenlerinin tipleri double, yani aynı olduğu için double k, m; olarak belirtebiliriz. Bunun bir sınırı yoktur. Tek önemli konu ise değer tipinin aynı olmasıdır.

Bir Cevap Yazın