ePosta Terminolojisi

Günlük hayatta bir çoğumuzun vazgeçilmezi durumunda olan ePosta Terminolojisi ve terimlerini anlatmaya ve açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle bir mail çektiğiniz zaman gerçekleşen senaryoyu anlatalım;

Gönderen tarafından mail yazılı ve send işlemi gerçekleştirilir. İlgili mail, sunucuda mail kuyruğuna (mail Queue) düşer ve bu kuyruktan SMTP suncusuna gönderilir.SMTP sunucusu bu veriyi şifreleyerek internet dediğimiz ağa gönderir ve bu ağdan yine alıcı sunucunun mail kuyruğuna düşer ve şifre açılır. Ardından kuyruktanda alıcının IMAP veya POP3 serverına girer. Son aşama olarakta IMAP/POP3 sunucusu da alıcı hesaba ilgili e-postayı gönderir.

Şimdi burada ki terimleri, işleyişi ve olayı anlatmaya başlayalım.

1. SMTP

İlgili ağ üzerinden gerçekleşen e-posta işlemlerinde, e-posta göndermek için kullanılan protokoldür. Mail’i yazdığınızda ilk olarak SMTP sunucusuna gerekli kimlik bilgilerini gönderir. Ardından onay gelmesi halinde mail, sunucuya düşer.

2.POP3

E-Posta almak için kullanılan protokoldür. İstemci, maillerine ulaşmak istediği zaman bu protokole bağlanır.

3. IMAP

POP3 gibi e-posta almak için kullanılan protokoldür. POP3 ile arasında ki en temel fark, IMAP ile bağlanıldığında sunucuda biriken postaların sadece başlığı getirilirken POP3’de  bütün mail içeriği getirilir.

4.SMTPS, POP3S ve IMAPS

SMTP, POP3 ve IMAP’ın güvenli versiyonlarıdır. Şifreleme olarak SSL  veya TLS kullanılır.

5. SSL / TLS

Şifreleme standartıdır. TLS ise SSL’in bir üst versiyonudur.

Kullanılan Portlar

POP3: 110
SMTP: 25 ve 587
IMAP: 143
POP3S: 995
SMTPS: 465
IMAPS: 993

MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions)

Mail içerisinde gönderilen medya ortamlarını (ses, grafik gibi..) eklemek için geliştirilen standarttır.
S/MIME ise ekli mesajların şifreli olarak iletilmesini sağlayan protokoldür. Sayısal imza ve şifreleme kullanılır.

MX (Mail Exchanger  Record)

Alan adlarında bulunan kaynak kısmıdır. İlgili alan adına bağlı (iletisim@mutkus.com gibi) e-postaların iletişimini sağlayan kayıt türüdür. MX ile;

  • Alıcının domaini tarafından e-posta mesajlarını kabul etmek ile sorumlu e-posta sunucusunu belirler.
  • Çok sayıda e-posta sunucusu var ise öncelik sırasını belirtir.
  • MX kayıtlarına göre, e-postaların SMTP ile nasıl gönderileceği belirtilir.

Spam

Bir çoğumuzun bildiği veya duyduğu spam mailler, herhangi bir kaynaktan, birden fazla kaynağa (ki bu binleri bulur) gönderilen ve sahtekarlık veya dolandırıcılık içerikli maillerdir. Bu kadar toplu mailin gönderilmesi internet trafiğini de olumsuz etkilemektedir.

SPF (Sender Policy Framework)

Sahte e-postaları kontrol etmekte kullanılan yöntemdir. SPF doğrulaması gerçekleşmeyen sunucuların mailleri POP/IMAP sunucularına gelmeden bloke olmaktadır. SPF, Spam veya junk mail dediğimiz önemsiz maillere özel geliştirilmiş bir yöntem değildir.

DNS (Domain Name Service)

İnternet ortamında ki alan adlarının bölünlenmesi ve aralarında ki iletişimi sağlayan sistemdir. www.alanadi.com gibi girdiğimiz adresler aslında bir IP adresine yönlendirilir ve DNS’de bu eşleşmenin kayıtlarını tutar.

Blacklist

Spam mailleri engellemek için e-mail servis sağlayıcıları tarafından oluşturulmuş olan ip adresini baz alan bir listedir.

Bir Cevap Yazın