Android İşletim Sistemini Hızlandırmanın Yolları

Her işletim sisteminde olduğu gibi Android İşletim sisteminde de gün geçtikçe yüklediğimiz uygulamalardan dolayı girdi birikintisi oluşacağından, bir hantallaşma meydana gelebilmekte. Bu yazımda bunun önüne nasıl geçebiliriz, bunlardan bahsedeceğim.

İlk Adım: Cihazımızı Bilelim.

İlk olarak cihazımı tanımak zorundayız. Özellikleri nedir, bilmemiz gerekiyor.Eğer ki telefonumuzun özelliklerini bilmiyorsak size bir site önerebilirim. Letsgomobile, Türkçe dil desteği de olan sitede telefon karşılaştırması dahil yapabilirsiniz.

Konumuza dönersek, cihazımızı tanımaktan kastım şudur; siz yüksek bir kullanıcısınız ve bazı çizim programları kullanıyorsunuz. Eğer siz gidip mesela bir Samsung Galaxy W alırsanız, o programları çalıştıramazsınız. Size uygun olan telefon Samsung Glaxy Note serisidir.

Güncellemeleri Es Geçmeyin.

Gerek sistem güncellemelerini, gerek kullandığınız uygulamaların güncellemelerini yapmaktan sakın kaçınmayın. Her gelen güncelleme bir önce ki sürüme daha iyi olduğundan telefonunuzun hem hızında, hem güvenlik açısından size daha faydası dokunacaktır.

Her Uygulamayı İndirmeyin

Önünüze gelen her uygulamayı indirmeyin. Çünkü indirdiğiniz uygulamaların çoğu siz aktif olarak kullanmasanız bile arka planda çalışıyor ve bu da hem RAM’e, hemde CPU’ya yük olarak dönüyor. Bu yüzden sık kullanmadığınız uygulamaları silin ve ya devre dışı bırakın.

Arka Planda Çalışan Programlar İle Savaşın

Az önce de bahsettiğim gibi arka planda bir çok program çalışır. Mesela internetiniz yokken bile Facebook uygulaması arka planda kendini belli eder. İşte bu tip zamanlarda, eğer uygulamaya gerek yok ise o uygulamayı kapatmanız, size hız kazandıracaktır.

Bu görevi yapan bir çok program var, Google Play’de bulabilirsiniz. Mesela ben şuanda ünlü Advanced SystemCare’in Android’li işletim sistemi için tasarladığı Advanced MobilCare’i kullanıyorum.

Sertifikası Olmayan Uygulamalardan Uzak Durun

Sertifikası olmayan, yani Google Play’den veya telefon üreticinizin resmi uygulama merkezi dışından indirdiğiniz uygulamalara dikkat edin.

Yazma Ve Okuma Hızları Yüksek Olan Hafıza Kartları Kullanın

Elinizden geldiğince okuma ve yazma hızlarının yüksek olduğu hafıza kartlarını kullanın. Ayrıca indirdiğiniz uygulamarı olabildiğince hafıza kartına taşıyın.

Widget ve Hareketli Duvar Kağıtlarından Uzak Durun

Widget ve hareketli duvar kağıtları Ram’e ekstradan bir yük olduğundan olabildiğince kullanmamanızı öneririm.

Animasyonları ve Eş Zamanlamayı Kapatın

Her uygulama değiştirdiğinizde sistem fade in/fade out animasyonlarını kullanır. Bu tip animasyonların hepsi hem CPU’ya hem Ram’e yüktür.Animasyonları kapattığınız zaman uygulamalar tek pencerede değişecektir. Eğer uzun süreli bir kullanıcı iseniz performans artışını fark edebilirsiniz.

Eş zamanlama kısmına gelince. Malumunuz bulut teknolojisi kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Eğer siz Google sunucuları ile eş zamanlamayı kapatırsanız diğer işlemlere daha fazla yer kalacağı için hızlandıklarını görürsünüz.

Bir Cevap Yazın