CDN Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu yazımda sizlere CDN’nin ne olduğunu ve nasıl bir faydası olduğunu anlatmaya çalışacağım. Açılımı Content Delivery Networks, yani “İçerik Dağıtım Ağı” olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek boyutlarda ki sitelerin dosyalarını farklı lokasyonlarda bulundurarak, siteye giriş yapılan lokasyona en yerden dosyaları gönderiyor. Doğal olarakta bu hız açısından bir hayli tatmin edici sonuçlar sunuyor.

Örnek  verecek olursak, Sivas’tan bir internet sitesine giriş yapmaya çalışalım. Aynı network alt yapısında bulunan iki adet lokasyondan verileri çekecek olduğumuzda, Londra’dan gelen veri ile İstanbul’dan gelen verinin süresi farklı olacaktır. İşte bu yöntem ile internet sitenize Sivas’tan girecek kişi veriyi İstanbul’dan çekerken, Amsterdam’dan giren kişi ise veriyi Londra’dan çekecektir.

Birazcık daha teknik anlatacak olursak, bu sistem ping’ten dolayı gerçekleşen yavaşlıklar içindir. Yani sitenizin optimizasyonu kötü ise CDN herhangi bir işe yaramaz. Bu arada ping’i de bilmeyen veya unutmuş olan arkadaşlar için tekrardan anlatalım, ping aslında sizin bağlantı kurduğunuz sunucu ile gerçekleşen bağlantılarda ki gecikme süresidir. Siz sunucuya bir istek gönderdiğinizde o sunucunun size gönderdiği cevabın süresidir.

CDN hizmeti veren onlarca site, servis bulunmaktadır. Cloudflare bunlardan biri. WordPress içinde de Jetpack eklenti paketi içerisinde de böyle bir servis mevcut. Bunun yanı sıra sadece CDN hizmeti veren sistemlerde mevcut. Türkiye de mesela SadeceHosting firması bu servisi verenlerden birisi. Daha fazlası için buraya bakınız

Sonuç olarak oyun, resim, video veya yüksek hitli sitelerden herhangi birine sahipseniz CDN hizmeti almayı düşünebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın