Retina 5K Ekranlı iMac Tanıtıldı

Apple’ın iMac ürün grubunun en yeni üyesi Retina ekranlı, 5K çözünürlüklü yeni iMac tüketiciye sunuldu.

27 inc 5K Retina ekranlı iMac’de toplam 14,7 milyon piksel bulunarak muazzam bir şekilde görüntü kalitesi sunmakta. Örnek bir 5K kaliteye sahip görüntüye buradan bakabilirsiniz.

 

Düşük enerji tüketimi konusunda inatçı olan Apple bunu başarmış durumda. Parlaklık kalitesini yükselterek yeni iMac’de yüksek kontrastı elde etmiş durumda.

imac-retina-pantalla

Ekran Özelliği

iMac’in toplam kalınlığı 5 mm gibi inanılma bir incelik ile karşımıza çıkıyor. Toplamda 23 katmana sahip olan iMac’in ekranın inceliği sadece 1,4 mm.

Standart ekranlar TCON adlı zamanlama mekanizması sayesinde hangi piksele ne zaman ne yapması gerektiği bildirir. Ama doğal olarka piksel sayısı arttıkça bu işlem zorlaşır. Apple bu sorunu yeni  bir tasarım ile aşmış durumda diyebiliriz. Bir nesil önce ki 27 inc iMac’e göre dört katı bant genişliğine sahip olan yeni iMac’in hızı 40 Gpbs’a ulaşmış durumda.

Ekran panelinde TFT denilen ince film transistörü bulunmakta. TFT’nin genel görevi elektrik yükünü tek tek piksellere dağıtmak diyebiliriz. TFT bir piksele ne kadar hızlı enerji gönderip, o pikselde gönderdiği enerjiyi ne kadar uzun tutabilirse ekran kalitesi o kadar iyileşir. İşte yeni iMac’in TFT’si bu görevi en iyi şekilde yerine getiriyor.

Verimlilik

Bir önceki nesline göre 4 kat daha fazla piksel bulunduran Retinalı 5K iMac, önceki modellere göre %30 daha az enerji tüketiyor. enerji tüketiminin azalmasından dolayı daha az ısınan yeni iMac, Retinalı iPad’ler ile tanıştığımız “Overpass” teknolojisini iMac’e taşımakta. Overpass ile milyonlarca pikselin yakın konumlandırılmasından doğacak sorunlar engelleniyor ve hangi pikselin ne zaman yanacağı ayarlanıyor ve bu da ekranda bir keskinlik, kalite ve enerji konusunda maksimum verim elde ediliyor.

Açısal

Apple, eksen üstü kontrastı iyileştirmek için fotoğraf hizalama denilen yeni bir teknoloji üretmiş durumda. Bu teknoloji, TFT üzerindeki film kaplamada ve renk filtresinde tek tip düzey elde eder. Bunun sayesinde sıvı kristal moleküller uygulaması sırasında görüntü oldukça iyi bir yerde durur.

Bunun yanı sıra ekranın tam ortasına bakıyor olsanız bile dengeleme filmi sayesinde ekrana tamamen hakim olabiliyorsunuz. Bu sayede ekrana hangi açıdan ve ekranın neresine bakarsanız bakın, siyah daha koyu, renkler daha canlıdır.

27-inch-imac-with-retina-5k-display-thunderbolt-2-1500x1000

Performans

4 Ghz’e kadar hızlanan bilen i7 işlemcisi, 3.5 teraflopa kadar grafik gücü ve  20 Gbps’a kadar Thunderbolt 2 bant genişliği ile yeni iMac tam performans canavarı diyebiliriz.

İşlemci

Retina ekranlı 5K iMac karşımıza iki işlemci türü ile çıkıyor. Birincisi 3.5 Ghz hızına çıkabilen fiziksel olarak dört çekirdekli Core i5, ikincisi ise 4.0 Ghz hızına çıkabilen ve yine dört çekirdekli Core i7 işlemci serisi. Her iki işlemci serisinde de Turbo Boost 2.0 teknolojisi bulunmakta.

Grafik

AMD grafik gücünü kullanan Apple, saniye de  3,5 teraflop’a kadar görüntü işleme gücüne sahip. Bunun yanı sıra 3B işlemler içinde son derece kaliteli bir deneyim sunmakta.

Depolama

Apple, Fusion Drive sabit diskin geniş depolama özelliği ve flash depolamanın hızını birleştirerek bize 3 TB’lık bir alan sunmuş durumda. İsteğe göre, daha da hızlı olaran 1 TB flash depolama da seçenekler arasında.

I/O

Input/Output yani Girdi/Çıktı birimlerinde Thunderbolt 2 teknolojisi ile saniyede 20 Gbps’e kadar veri aktarımı yapabilmeniz mümkün.

Wirelass

802.11ac Wifi teknolojisi ile üç kanallı kablosuz bağlantı sunan Apple, AirPort Extreme ve AirPort Time Capsule gibi 802.11ac istasyonlarına bağlandığında teoride en fazla 1.3 Ghz’e kadar bağlantı hızı sunmaktadır.

İşletim Sistemi

OS X Yosemite ile bir hayli iddialı olan Apple, iOS işletim sistemli cihazları ile tam uyumlu çalışmakta.

Bir Cevap Yazın