HTTP 2.0 Yayınlandı

Yüksek Metin Transfer Protokolü (Hyper Text Transfer Protocol) olan ve en son 1999’da güncellenen HTTP, yeni SPDY modülünü de içerisinden barından 2.0 sürümü geliştirildi ve IESG tarafından onaylanarak devreye alındı. HTTP ekibi tarafından geliştirilen HTTP/2, en son 1999’da RFC 2616 standartlarına göre geliştirilen 1.1’den sonra ki en büyük güncellemesini aldı.

2014 Aralık ayında IESG’ye sunulan güncelleme, 17 Şubat 2015’de onaylanarak hizmete sunulan yeni sürümün geçmiş sürümler ile uyumluluğu bulunmakta, yani herhangi bir olumsuzluk yaşanmayacak

HTTP/2’de ki en büyük özellik de başta söylediğimiz gibi Google’ın geliştirdiği, Opera, Chrome, Firefox, IE 11, Safari ve Amazon Silk tarayıcıların desteklediği SPDY modülüne tam uyumlu hale getirilmesidir.

Peki SPDY Nedir?

Google mühendislerinin Let’s make the web faster sloganı ile yola çıkarak geliştirdikleri bu proje, HTTP prokolünden %64 daha hızlı. Üstelik veri transferlerinde kullanılan TCP portlarında hiç bir değişikliğe gerek duymadığı için sunucu sahiplerinin veya kullanıcıların yapması gereken ekstra bir şeyde bulunmamakta.

SPDY; gereksiz veri gönderimini engellediği ve gönderilen verilerin sıkıştırılarak gönderilmesini sağladığı için hem daha hızlı yükleniyor hemde veri ücretlerinde ucuzlama getiriyor. Bunun yanı sıra teknir TCP portundan daha fazla Http isteğini de barındıran SPDY, SSL’i de temek protokol olarak kullanmakta.

Şuanda Google tüm servislerinde SPDY’i zaten kullanmakta. Yani büyük ihtimalle zaten şuanda SPDY protokolüne bulaştınız diyebiliriz. Google dışında Amazon, Facebook, Twitter, CloudFlare ve WordPress’de hosting edilen siteler de bu protokolü kullanmakta.

Şuanda kafanızda SPDY’nin bir Http gibi bir protokol olduğu tarzında bir düşünce olabilir. Aslına bakarsanız proje başta öyle idi. Yalnız Http/2 projesi ile SPDY, Http bünyesine katıldı. Zira Google’dan bu konuda “Hello HTTP/2, Goodbye SPDY” başlıklı bir yazı yayımlamıştı.

Bir Cevap Yazın