Google’ın Yeni Servisi: Inbox

Gmail’in tasarımcılarından yeni bir hizmet olan Inbox, beta kullanımına açıldı.

Bundan otuz yıl önce, ofis içerisinde dijital notlar göndermek için tasarlanan e-posta yöntemi, bugün internetimiz var ise dünyada ulaşamayacağımız kimse yok.

Diğer yandan, Google yetkililerinin de dile getirdiği gibi bu avantajın birde dezavantaj kısmı bulunmaktadır. İnsanlar artık neredeyse bütün işlerini elektronik posta ile çözmeye çalıştığı için yığın ile e-posta alıyor ve gönderiyor, zamanla da bu işlemin altında eziliyoruz.

İşte Gmail’in tasarlayıcıları bu ve buna benzer durumları ortadan kaldırmaya yönelik yeni bir ürün tasarlamaya başladılar. İşte Inbox’un Gmail ekibinden kısa bir özeti:

Kategoriler: Düzenli Olmanın Pratik Yolu
Inbox, geçen yıl Gmail’e eklediğimiz, benzer türdeki postaların tümünü bir yerde toplayan ‘kategoriler’ mantığını ileriye taşıyor. Örneğin tüm ödeme makbuzları, banka dekontları ve ekstreleriniz düzgün biçimde gruplandığı için hızla gözden geçirip kenara ayırabilirsiniz. Hatta hangi postaları aynı grupta görmek istediğinizi seçerek ‘Inbox’ı çalışma şeklinize uyum sağlayacak doğrultuda eğitebiliyorsunuz.

Öne Çıkanlar: Önemli bilgiyi hemen görün
Inbox, online rezervasyon yaptığınız uçuşun detayları, etkinlik bilgileri, aile ve arkadaşlarınızın gönderdiği fotoğraf ve belgeler gibi mesajlardaki önemli noktaları öne çıkarır. Hatta uçuşunuzun veya kargodaki gönderinizin mevcut durumu gibi mesajın orijinalinde yer almayan gerekli bilgileri de web’den temin ederek size sunar. ‘Öne Çıkanlar ve Kategoriler’ yalnızca ihtiyaç duyduğunuz bilgiye tek bakışta erişebilmeniz için bir arada çalışır.

Hatırlatıcılar, Assist ve Erteleme: İşinizi gözeten araçlar
Inbox, kendi hatırlatıcılarınızı oluşturarak önceliklerinize odaklanmanızı kolaylaştırır. İster “kuru temizleyiciye uğra” gibi bir konu ister işle ilgili müthiş bir fikir olsun, hatırlamanız gereken konular için ‘Inbox’ınızı merkezi bir nokta haline dönüştürebilirsiniz.

Konu yapılacak işlerden açılmışken, ‘Inbox’ ihtiyaç duyacağınız bilgileri sunarak işinizi yapmanızı kolaylaştırır. Örneğin “nalburu ara” gibi bir hatırlatıcı oluşturduysanız, ‘Inbox’ size dükkanın telefonu ve açık olup-olmadığı bilgisini getirir. Assist’ler e-postalarınızda da size yardımcı olur. Bir restorana online rezervasyon yaptığınızda, ‘Inbox’ onay mesajınıza bir harita ekler. Online uçak bileti aldığınızda ‘Inbox’ size check-in linkini de getirir.

Elbette çalışırken her şeyin hemen o anda yapılması gerekmez. Uygun bir yerde olmamanız ya da başka bir şeye odaklanmanız gerektiğinde ‘Inbox’, e-posta ve hatırlatıcıları erteleme olanağı sunar. Bu işlerin size başka bir zaman veya yerde, örneğin eve veya ofise vardığınızda hatırlatılmasını isteyebilirsiniz.

 

Eğer sizde Inbox’u kullanmaya başlamak istiyorsanız  inbox@google.com adresine mail adreslerini yazmaları yeterli. Inbox’da Gmail gibi başlarda davetiye usulü ile çalışacak.

Bir Cevap Yazın