Android Telefonunuzdan Router’larınıza Saldırıyor Olabilirsiniz!

Android İşletim Sistemli Cihazlarınızla Router’larınıza Saldırı Gerçekleştire Biliyor Olabilirsiniz!

Evet, yanlış okumadınız. Fark etmeden bir zombi cihaz haline gelerek istemeyerek router cihazlarınıza saldırı gerçekleştiriyor olabilirsiniz.

Cihazınızda bulunan bir Trojan ile router’larınızın DNS ayarlarını değiştirmiş bile olabilirsiniz.

Switcher Trojan adı verilen bu zararlı yazılım, Wi-Fi üzerinde ki tüm network trafiğini siber korsanlara yönlendirebiliyor. Dolayısı ile tüm bankacılık gibi hassasiyet içeren trafiğiniz de korsanlar üzerinden işliyor.

Ünlü Rus güvenlik yazılımı Kaspersky Lab’ın açıkladığı rapora göre böyle bir yazılım ilk defa Android’lerde ortaya çıkmış bulunuyor.

Trojan ilk olarak router’ınızın web servisi aracılığı ile birden fazla ve oldukça karmaşık şifre varyasyonları ile giriş yapmaya çalışıyor. Başarılı olması durumunda ise routerınızın DNS’lerini değiştirerek saldırgana yönlendiriyor.

Böylece tüm trafiği ilgili DNS sunucularına gönderen router, siber saldırganların tüm veri akışınızı okumasını sağlıyor. Bilgisayar korsanları böylece dilerlerse verilerinizi siz fark etmeden okuyabilir, dilerlerse reklam içerikli web sayfalarına yönlendirebilir veya üçüncü parti uygulamaları cihazlarınıza kurabilirler.

Üstelik saldırı türleri bunlarla da bitmiyor! Daha önceden Proofpoint adlı bir güvenlik firmasının açıkladığı bir exploit kiti ile D-Link, Linksys, Pirelli ve Zyxel gibi ünlü modellerinde etkilendiği bir kit duyurmuştu. Bu kit DNSChanger olarak adlandırılmakta ve ziyaret ettiğiniz web sayfalarına her ziyaretinizde zararlı yazılım ve reklam yerleştirebiliyor.

Bir Cevap Yazın