Bilişim Dünyasında ki Gizli Güçler

Her şey çok iyi değil mi? Her gün Facebook’a girip fotoğraflara bakıyor, Forsquare’de arkadaşlarınızın nerede olduğunu görüyor, Twitter’da ufak bilgilerle vakitinizi değerlendiriyor veya harcıyorsunuz. Peki bunca büyük bir dünyanın arkasında neler olabilir? Bağlantılar nasıldır?

1. Merhaba Pentagon

İlk ayağımız Pentagon; ABD Savunma Bakanlığı yani meşhur Pentagon, CIA bağlantılı Howard E. Cox ile iş yapıyor.

Howar E Cox ise IN-Q-Tel (Intel değil) ve Greylock Partners yatırım grubuna danışmanlık yapıyor yani akıl satıyor.

1.1 Yarım Yamalak, Nedir Bu Greylock Partners ?

Greylock Partners; 1965 yılında girişim sermayesi sektöründe kurulan bir firma ve şuanda otuzu aşkın çalışanı ve resmi olarak 2 milyar $ toplam varlığı bulunduğu söylenmekte. Ayrıca Greylock’un 300’ü aşan büyük firmaya yardım ettiği tahmin ediliyor. Şirketin; San Franscisco’nun Bay Area bölgesi, Cambridge, İsrail ve Hindistan da ofisi bulunmakta.

Firma hakkında daha çok detaya girmek istemiyorum. Eğer biraz daha fazla detay isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Bazıları;

  • Bu firma 103 milyon $’lık yatırım alan Linkedin sekiz yatırımcısından biri,
  • 10,5 milyon $ yatırım alan Wrapp‘ın tek yatırımcısı (bildiğim)
  • Tamamı için burada ki sayfaya göz atabilirsiniz.

Greylock Partners 2006 yılında Facebook‘a tam 27 milyon dolar yatırarak finanse ettiler.

Ve Greylock Partners’ın akıl hocası Howard E. Cox CIA ile yakın ilişkiler içerisinde.

1.2 Yani Pentagon, Howard E. Cox, Greylock Partners ve CIA bağlantısı

Başa dönelim. Pentagon, CIA bağlantılı Howard E. Cox danışmanlık şirketi ile iş yapıyor. Howard E. Cox bir akıl verme şirketi. Bu akıl verme şirketi aynı zamanda Pentagon’un dışında Greylock Partners adlı bir yatırım şirketine akıl hocalığını yapıyor. Yani senin paran ile benim aklım olayı. CIA’in de bir çok firmasına stratejik yatırımları bulunduğu bilinmekte. Pentagon bu safha da daha arka plana geçiyor ve yerini Howard E. Cox’a bırakıyor. Bu aradan belirtmek isterim ki, Howard E. Cox firması bundan bir sonra ki bölümde değineceğim CIA’in yatırım şirketi olan IN-Q-TEL’e de akıl hocalığı yapıyor.

2. CIA ve Şirketleri

2.1 CIA’in Küçük Yatırım Şirketi: IN-Q-TEL

CIA tarafından kurulan IN-Q-TEL; CIA’in kullanabileceği ürünler geliştiren veya geliştirebilecek olan küçük şirketlere yatırım yaparak bunların büyümesini sağlamak. 29 Eylül 1999 yılında kuruldu. Eski CIA Başkanı George Tenet’in bir demecinde In-Q-Tel’in bağımsız olduğunu, CIA’in acil sorunları veya teknolojik işleri birlikte yürüttüklerini ve bütün masraflarında CIA tarafından karşılandığını dile getiriyor. In-Q-Tel’in önemli yatırımlarından bazıları Palantir Technologies ve Keyhole Software’dir.

2.1.1 Keyhole Software

2001 yılında kurulan Keyhole Software; Java, JavaScript ve .Net uygulamarı geliştirmekte idi. Çok azımızın bilmediği Google Earth, Google Haritalar ve Google Mobil yazılımlarını geliştiren firma 2004 yılında Google tarafından satın alındı. Bu satın alınmadan önce IN-Q-TEL ve Sony tarafınan yatırım alan şirket, NVIDIA tarafından donanımsal destek görmüştü.

2.1.2 Palantir Technologies

Bilişim dünyasının kilit yatırımcılarından biri olan Peter Thiel tarafından 2004 yılında kurulan ve In-Q-Tel aracılığı ile CIA tarafından finanse edilen Palantir Technologies, çok büyük verilerin kolay ve anlaşılabilir bir biçimde sadeleştirilmesi üzerine çalışıyor. Bu şirkette 499 kişi çalışıyor, Java ve Web tabanlı bir platform analizi ve verilerin görselleştirilmesi dallarında büyük uğraşları var.

2.2 BILDERBERG GRUP

Dünya da pek çok alanda, hatta neredeyse bütün alanlarda aktif olan bu düşünce grubun kuruluşunda CIA önemli bir rol oynamıştır.

3. Ve Peter Thiel

Geldik kilit adama. Peter Thiel Alman asıllı bir Amerikan girişimci ve danışman. Şuanda Pentagon’un CIA bağlantılı yatırımcı Howard E. Cox’un akıl hocalığını yaptığı Greylock Partners’ın 2006 yılında 27 milyon $ vererek finanse ettiği Facebook’un yönetiminde yer almakta ve şirkette %10.2 hisseye sahip. Ayrıca yine Pentagon’un CIA bağlantılı yatırımcı Howard E. Cox’ın da CIA ile finanse ettiği bir yatırım şirketi olan In-Q-Tel ‘den yatırım alan Palantir Technologies’in kurucusu. Yine bunların yanında bildiğim kadarı ile PayPal ve Spotify‘in kurucusu. San Francisco da yaşayan 67 doğumlu Thiel’in “değeri” 1,5 milyar $ olarak bilinmekte.

 

Parçaları görüp, tabloya bir bütün olarak bakabildiğimizde belki de gizli güçlerin bir nebze de farkına varabiliyoruz…

Bir Cevap Yazın